Tuzson Zoltán megjelent könyvei

 

A könyvek megvásárolhatók a Abel Kiadó weboldalán
vagy a Kedvenc Kiadó weboldalán

 

Az  alábbiakban a könyvekre kattintva beleolvashatók, letöltés nélkül

KATT a könyvekre vagy a linkre és lapozz!

 

 

Tuzson Zoltán: Hogyan oldjunk meg aritmetikai feladatokat? Módszertani feladatgyűjtemény aritmetikából (4. kiadás)
A könyvet a kisiskolásoktól kezdődően egészen a tanárokig mindazok használhatják, akik szívesen elmélyülnek az aritmetikai feladatok rejtélyes világában.
Ahogy evés közben jön meg az étvágy, ugyanúgy a feladatok megoldása által kedveljük meg a matematikát. A könyv az aritmetikai feladatok általános és sajátos megoldási módszereinek tanulmányozásával foglalkozik. Több mint 500 feladatot tartalmaz olyan témakörökből, melyek közel állnak a tanulók világához, nem igényelnek felsőbb matematikai ismereteket, gondolkodtatóak, érdekesek és játékosak.

 

 

 

 

 

Tuzson Zoltán: Miért nem lehet? 500 matematika feladat megoldással.
A könyvben 500 matematikai Miért?-re kap választ az Olvasó. Az ilyen jellegű feladat megfogalmazásokkal a feladatmegoldónak egy rejtvényszerű, a szokásosnál izgalmasabb problémát tűzünk ki, annál mely úgy kezdődik, hogy „Bizonyítsuk be, hogy...". Így az érdeklődés fölkeltése és fönntartása sokkal hatékonyabban megvalósítható.
A matematikának ilyen kérdésekkel való gyakorlása elősegíti a tanulók lényeglátását, ötletgazdagságuk gyarapítását, gondolkodási rugalmasságuk fejlesztését, érdeklődésük ébrentartását és nem utolsó sorban ismereteik elmélyítését és gyarapítását. A feladatok sikeresen használhatók mind tanórákon, mind tanórán kívüli tevékenységeken, nem kis tanulsággal.

 
 
 

 

Tuzson Zoltán: Gondolkozz logikusan! 250 logikai feladvány megfejtéssel.
A könyvben 250 logikai feladványt található. Ezek tartalmuk és stílusuk szerint igen változatosak: vannak számrejtvények, betűrejtvények, alakzatrejtvények, kakukktojás-rejtvények, folytatás- vagy kiegészítés-típusú rejtvények, logikai táblázatos rejtvények, szöveges feladatok, feldarabolási és átdarabolási feladványok,  egyenleteken alapuló feladványok és geometriai feladványok.
A feladványok nem épülnek egymásra, bármilyen sorrendben megfejthetők. A megfejtések nem igényelnek felsőbb matematikai ismereteket, elégségesek az iskolában elsajátított alapismeretek. Az alapismeretek mellett viszont szükség lehet kreatív gondolkodásra, sok türelemre, kitartásra, és nem utolsó sorban józan észre, logikus gondolkodásra.

 
 
 

 

Tuzson Zoltán: Furfangos fejtörő feladatok gyerekeknek, 200 feladat megoldással.
Szeretnétek-e olyan csalafinta, furfangos és átverő feladatokat olvasni, amelyek által még szórakoztok és tanultok is? A könyvben 200 furfangos fejtörő feladat található részletes megoldással együtt. A feladatok nem saját szerzemények, hanem gondos tematikus válogatás a klasszikus szak­irodalomból. A feladatok nem épülnek ábrákra, nem is tartalmaznak ábrákat, ugyanis ezekkel a feladatokkal nem a vizualitást akarjuk előtérbe hozni. A könyv anyagát nem muszáj az elejétől olvasni, vagy folyama­tosan olvasni, bárhova kinyithatjátok, és olvashatjátok onnan, ugyanis a feladatok nem épülnek egymásra. A feladatokat úgy sorakoztattuk fel, hogy az első háromnegyede könnyebb, az utolsó negyede nehezebb feladatokat tartalmaz. A feladatok megoldásához nincs szükség semmilyen előismeretre, sőt matematikai ismeretre sem, csupán annyira, amivel egy elsőfokú egyenletet vagy egyenletrendszert meg tudtok oldani. A megoldáshoz legtöbb esetben egy kis furfang, figyelmesség, gondolkodásbeli rugalmasság és „józan ész”, nem utolsó sorban egy kis humor szükséges.

 
 
 

 

Tuzson Zoltán: Észcsíszoló! 300 Bongard probléma megfejtéssel.
Ebben a könyvben az Olvasó 300 logikai feladvánnyal találkozik. A feladványok a Bongard probléma nevet viselik, a megalkotójuk, Mikhail Moiseevich Bongard, Orosz Számítógép tudós után. Az első 100 feladvány Bongard saját szerkesz-tésű feladatai, a következő 56 probléma szerzője Douglas R Hofstadter, a következő 46 Harry Foundalis tollából származik. A következő 100 probléma nagy része a szerző saját szerkesztésű problémái. A könyvben szereplő problémák a logikai feladványok tág témakörébe tartoznak, azoknak egy sajátosan érdekes válfajuk. Részben hasonlítanak azokhoz a logikai feladványokhoz, amelyeknél az oda nem illő ábrát (kakukktojást) kell megke-resni, de ezeknél komplexebbek, mert egy jól meghatározott összhang (szabály) megkeresése a lényeg.

 
   
   

Tuzson Zoltán: Teszteld magad matematikából! 200 matematika feladat megoldással, IX-XII. osztályos tanulóknak
Ebben a könyvben az Olvasó 200 matematika feladatot talál, mindössze 8 tesztben. A teszteket az érvényben levő M1-es és M2-es tanterv előírásai szerint állítottam össze. Az első két teszt a kilencedik osztályos tananyagból készült, a harmadik és negyedik teszt tizedikes tananyagból, az ötödik és hatodik teszt a tizenegyedikes tananyagból, a hetedik és a nyolcadik teszt pedig tizenkettedikes tananyagból készült. Minden teszt 25 feladatból áll. Ezek a feladatok felelet választósok, vagyis minden feladat után öt válasz található A, B, C, D, E betűkkel jelölve, amelyek közül csak egy helyes. A feladatok ellenben nem úgy vannak összeállítva, hogy a feleletet könnyen kitaláljuk esetleg megtippeljük. Nem is ez a cél, hanem az, hogy a feladatokat papírral és ceruzával megoldjuk, és csak ez után válasszuk ki, hogy az öt válasz közül melyik is a helyes. A feladatok szerkesztésénél nem arra törekedtünk, hogy valami egyedi trükköt, vagy mesterkélt fogást rejtsünk el bennük, hanem azt akartuk, hogy minél tanulságosabbak és átfogóbb jellegűek legyenek. Nagyon reméljük, hogy a tesztek feladatainak a megoldása során a tanulók többlet tapasztalatra, újabb ismeretekre és ötletekre tesznek szert, amelyeket sikerrel hasznosíthatnak az érettségi vizsgákon és az egyetemekre való felvételi vizsgákon, valamint az egyes matematika versenyeken is.

 
   
 

 

Tuzson Zoltán: Gondolkozz még logikusabban! 250 logikai feladvány megfejtéssel.
Ez a könyv, a 2014-ben megjelent Gondolkozz logikusan! című könyv folytatása. Akárcsak az a könyv, ez is újabb 250 logikai feladványt tartalmaz. A logikai feladványok között vannak IQ-teszt típusú, Mensa-teszt típusú, matematikai típusú feladványok, illetve olyan feladványok, amelyek nem tartoznak a felsorolt feladattípusok egyikéhez sem.
A könyvet felsős és középiskolás diákoknak, valamint felnőtteknek ajánljuk: hasznos lehet minden 9 és 99 év közötti Olvasónak, aki szívesen kalandozik a lo-gikai feladványok csodálatos, érdekes világában. Minden érdeklődő talál majd a könyvben valami újat, érdekeset, tanulságosat, ötleteset.

 
 

 

 

Tuzson Zoltán: Ismerkedés a függvényegyenletekkel

Az egyenletek a matematika majdnem minden területén és ágában jelen vannak, és egy igen hasznos eszköznek bizonyulnak.

Ebben a könyvben több mint 750 matematika feladat kerül feldolgozásra, és amint a címe is mutatja, amolyan ismeretterjesztő típusú könyv, az alapokat szándékozom lerakni. A feladatok nem föltétlen kihívást jelentenek az Olvasó számára, hanem inkább tanulási alapötleteket. Éppen ezért minden feladatnak a megoldása közvetlen a kitűzése után szerepel, ezáltal sokkal könnyebben el-sajátíthatók a szükséges alapfogalmak, eljárások, módszerek és akár trükkök.

A könyv elsősorban a középiskolásoknak készült, de hasznosan fogathatják főiskolások, egyetemi hallgatók, illetve matematikatanárok is.

 

 

 

 

 

 

Tuzson Zoltán: Válogatott témakörök a matematika köréből, I. kötet

Kedves Olvasó! Ahogy a könyvek címe is jelzi, a könyvekben különféle válogatott témaköröket gyűjtöttem össze egy csokorba. Tulajdonképpen két kötetről van szó. Az első kötetben inkább olvasmányos mintsem szigorú matematikai témaköröket választottam, de a második kötetben már teljes egészében matematikai témaköröket mutatok be, módszertani leírásokkal, megoldott és javasolt feladatokkal együtt. A két kötetben pontosan félszáz érdekes témakör kerül bemutatásra, a matematika legváltozatosabb területeiről.

 A választott témakörök bemutatása nem csupán elméleti jellegű eszmefuttatás, hanem a témaköröket módszertani szempontból is elemezzük, sőt számos megoldott feladatot mutatunk be a témakör kapcsán, amelyekkel jól elmélyíthetők az illető témakör tartalmi mondanivalói. Ugyanakkor igyekeztünk javasolt feladatokat is kitűzni, amelyekkel az érdeklődő Olvasót arra szeretnénk ösztönözni, hogy az olvasottak alapján önállóan is kamatoztassa és alkalmazza a leírt módszereket, információkat és eljárásokat.

 

 

 

 

 

Tuzson Zoltán: Válogatott témakörök a matematika köréből, II. kötet

A témakörök között vannak amelyek szorosan összefüggenek, vagy éppen egymásra épülnek, mások pedig egymástól függetlenek. Nagy hangsúlyt fektettünk arra, hogy az elméleti-módszertani eszmefuttatások mellett elegendő sok megoldott feladat is legyen, amely jobban szemléltesse és kihangsúlyozza az illető témakör mondanivalóját, és gyakorlati alkalmazhatóságát és hasznát.

A bemutatott témakörök sikeresen kiegészíthetik az középiskolás matematikai tananyagot, de jóval túlmutatnak azon. A könyveket eléggé tág olvasói kategóriának szántam, ugyanis diákok, egyetemi hallgatók, tanítók, tanárok, de általában bárki érdeklődő nagy haszonnal lapozhatja, mert mindenki találhat maga számára hasznos, új és érdekes információkat, témaköröket. Így hát kellemes és hasznos olvasgatást kívánok!

 

 

 

 

 

Tuzson Zoltán: Teszteld magad matematikából, V-VIII. osztály

Tudni szeretnéd hogy mennyit tudsz matematikából? Mi sem egyszerűbb! Nyisd ki ezt a könyvet! Találsz benne 250 tesztfeladatot. Mindössze 10 tesztbe rendszerezve. Ha most kezded a 5. osztályt, máris találsz benne 2 éveleji felmérő tesztet! Ha már elvégezted a 5., 6, 7. vagy 8. osztályt, akkor az osztályodnak megfelelően kapsz magadnak 2-2 tesztet. Minden teszt 25 feladatból áll! A munkaidő 2 óra.  A tesztfeladatok felelet választósak, így a helyes eredményt kell megtalálnod! Nem érdemes találgatni, ceruzával és papírral érdemes megoldani.

Ha megoldottad a feladatokat, a könyvben keresd meg a megoldókulcsot, és ellenőrizd a válaszaidat. Ha jó választ adtál, akkor a Megoldásoknál nézd meg a megoldást is. Ha nem jó a válaszod, még gondolkozz! Ha így sem megy, olvasd el a megoldást! Ezután ismét próbáld meg magadtól megoldani a feladatot! Jó munkát! Sok kitartást! Ne feledd, csak kitartó munka után jön a siker! Sok sikert!

 

 

 

 

 

Tuzson Zoltán: Teszteld magad matematikából, IX-XII. osztály

Tudni szeretnéd hogy mennyit tudsz matematikából? Mi sem egyszerűbb! Nyisd ki ezt a könyvet! Találsz benne 250 tesztfeladatot. Mindössze 10 tesztbe rendszerezve. Ha most kezded a 9. osztályt, máris találsz benne 2 éveleji felmérő tesztet! Ha már elvégezted a 9., 10, 11. vagy 12. osztályt, akkor az osztályodnak megfelelően kapsz magadnak 2-2 tesztet. Minden teszt 25 feladatból áll! A munkaidő 2 óra.  A tesztfeladatok felelet választósak, így a helyes eredményt kell megtalálnod! Nem érdemes találgatni, ceruzával és papírral érdemes megoldani.

Ha megoldottad a feladatokat, a könyvben keresd meg a megoldókulcsot, és ellenőrizd a válaszaidat. Ha jó választ adtál, akkor a Megoldásoknál nézd meg a megoldást is. Ha nem jó a válaszod, még gondolkozz! Ha így sem megy, olvasd el a megoldást! Ezután ismét próbáld meg magadtól megoldani a feladatot! Jó munkát! Sok kitartást! Ne feledd, csak kitartó munka után jön a siker! Sok sikert!

 

 

 

 

 

Tuzson Zoltán: Mit írjunk a kérdőjel helyére?

Kedves Olvasó! Szereted a kihívásokat? Akkor ezt a könyvet éppen neked írtuk! Ha úgy érzed, hogy az ilyen típusú feladványok fölkeltik az érdeklődésedet és szívesen gondolkodnál rajtuk, és a megoldásukon, akkor mindenképpen lapozz tovább.Indulásból megjegyezzük, hogy az ilyen típusú tesztek részben hasonlítanak az úgynevezett Raven-féle progresszív mátrix tesztekre, amelyek kognitív funkciók széles spektrumát mozgósító nonverbális tesztek.Míg a Raven tesztek esetén egy nagyobb képből hiányzó elemet kell kiválasztani a lehetséges A, B, C, D, E kisebb képek közül, addig a könyv feladványai esetén a kérdőjel helyére találó számot nincs ahonnan kiválasszuk, hanem bizonyos összefüggések észlelése alapján mi kell „kitaláljuk”. Tehát a feladványaink csak számokról szólnak, és nem adott, hogy milyen lehetséges válaszok közül kell kiválasztani a „találó” számot. A megfejtések is megtalálhatók a könyvben.

 

 

 

 

 

 

Tuzson Zoltán: Tippek, Trükkök, Ötletek, VII-VIII. osztály

Célom az, hogy az érdeklődő Olvasó minél több nem szokványos feladatmegoldási ötlettel, módszerrel ismerkedhessen meg. Tehát nem típusfeladatokat mutatok be, hanem válogatott feladatokat, minél ötletesebb és tanulságosabb megoldással. A bemutatás nem a szokásos hétköznapi, hanem az Olvasóval együtt próbáljuk megsejteni, hogyan kezdjük el a megoldást, milyen módszereket alkalmazzunk, miért és hogyan jöhetünk rá erre – szóval a megoldások heurisztikusak is és plauzibilisek is –, és csak ezután következik a matematikai értelemben vett szigorú bizonyítás.