Matematikai Tudásfelmérő Verseny
 CONSTANTIN NASTASESCU professzor koordinálásval, aki a ROMÁN AKADÉMIA levelező tagja

 
 

A verseny bemutatása

Kedves gyerekek és szülők!

  • Mielőtt a verseny lebonyolításának részleteiről mesélnénk, el szeretnénk mondani, hogy miért tartjuk érdemesnek a versenyen való részvételt.

  • Amint észrevettétek az iskolai felmérések, vizsgák folyamatos változásban vannak. Biztosan nem egyszer tettétek fel a kérdést magatokban, hogy „Vajon helyt fogok állni ezen a vizsgán?” Úgy gondoljuk, hogy az állandó versenyeken való részvétel oldja a vizsgaformák változtatásai miatti  stresszérzeteteket. Másrészt, nem szeretnétek, hogy ellenőrizzétek ismereteiteket anélkül, hogy a naplóban egy kisebb jegyet kockáztassatok, ami befolyásolja az általános osztályzataitokat?

  • Nem szeretnétek összehasonlítani magatokat a veletek egyidős unokatestvéretekkel, aki más városban jár suliba vagy az anyu barátnőjének gyerekével, akivel mindig példálózik? Ezt nem tehetitek meg, ha különböző iskolában tanultok, különböző tanárok mérik fel tudásotokat, de ha mind részt vesztek ugyanazon a versenyen, akkor fel tudjátok állítani az igazi sorrendet magatok és ismerőseitek között.

  • Arról is meg vagyunk győződve, hogy felmérés hiányában egyes anyagrészek felületesebben vannak elsajátítva, így könnyebben elfelejtitek (mind tudjuk, hogy ha nem „fenyeget” egy dolgozat vagy vizsga, akkor hamarabb átfutjuk a tananyagot)

  • Végül, de nem utolsó sorban gondoljatok arra, hogy milyen elégtétel lenne saját erőtökből megnyerni az FEE alapítvány által felkínált számos díj valamelyikét, sőt saját munkátokkal tanárotoknak, akitől tudásotokat szereztétek, is biztosíthattok elismerésként díjat.

  • Mindezt megtehetitek, ha feliratkoztok a „Matematikai tudást felmérő országos versenyre”, ami Constantin Năstăsescu professzor, a Román Akadémia levelező tagjának koordinálásában bonyolódik le és minden II. és XII. osztály közötti tanulónak szól.

  • Hogyan vehettek részt ezen a versenyen?  Első lépésként beszéljetek az osztályban tanító tanárotokkal és fejezzétek ki a versenyen való részvételi szándékotokat. A részvételi díj 20 lej és legkésőbb a verseny előtt egy nappal fizethetitek le. Továbbá tanárotoknak le kell adjátok a következő adataitokat: név és keresztnév, telefonszám, e-mail cím, iskolád, matematikatanár (annak a tanárnak a neve, akit szeretnéd, hogy díjazzunk, amennyiben sikeres eredmény érsz el). Majd a tanár, akinél feliratkoztatok értesít, hogy hol és hánykor kezdődik a verseny. Mint minden versenyen ki lesznek függesztve a teremelosztások. A verseny napján megkapjátok majd a feladatsorokat és lapokat, amelyeken kidolgozhatjátok. Amikor befejeztétek a dolgozatot, aláírással átadjátok a felvigyázó tanárnak. Legfeljebb két héten belül a www.evaluareineducatie.ro oldalon megtaláljátok az eredményeket, valamint egy sorrendet (csoportosíthatjátok majd saját városotok, megyétek vagy országos szinten).

 

Amennyiben a díjazottak között vagytok, ti és tanáraitok a következő díjak valamelyikét kaphatjátok:

  • Részvételi oklevél mindenkinek;
  • Érdemoklevél és érem (az első 5 helyezettnek megyénként).
  • Az országos szakaszon való részvétel az első 3 helyezettnek;
  • Matematika könyvek és példatárak öt versenyzőnek;
  • A verseny füzete minden résztvevőnek (tartalmazza a feladatokat és a részletes megoldásokat stb.).
  • Országos kirándulások (kísérők a versenyt szervező szaktanárok).
  • A nyertesek a díjakot az elért pontszám szerinti csökkenő sorrendben választják maguknak!

az Országos szakasz díjai         

Az országos szakaszon minden forduló első 3 helyezettje vesz részt minden osztályból. Ott a díjak a következők lesznek:

 tanulmányi ösztöndíjak a következő tanévre, személyi számítógépek, kirándulások iskolai táborokba, az Oktatási Minisztérium által jóváhagyott tankönyvek és példatárak érdemoklevelek, érmek, stb.

A feladatok szerkezete a következő:

  • Összesen 90 pontra való feladatot kapsz, 10 pont jár hivatalból. A feladatok kiváltképpen az adott időpontig szükséges anyagrészből valók. Erről részletesebben a fenti weboldalon tájékozódhatsz. Szerkezetileg a feladatok I-IV csoportba vannak osztva.
  • Az I. csoportban 5 feleletválasztós feladat van (4 válasz közül lehet választani). Minden ilyen feladat 4 pontot ér, és csak egy válasz helyes.  (Ezekre összesen 20 pontot lehet kapni).
  • A II. csoportban 10 kérdés van, amelyre rövid választ lehet adni, amelyek egyenként 4 pontot érnek. Csak a válaszokat kell a versenylapra kiírni. (Ezekre összesen 40 pontot lehet kapni).
  • A III. és IV. csoportban 1-1 több alpontos feladat van, amelyeket részletesen ki kell dolgozni és egyenként 15 pontot érnek. Az utóbbi csoport alpontjai közé már emeltszintű alpontok is kerülnek. (Ezekre összesen 15+15=30 pontot lehet kapni).

            Ha II. osztályos vagy, a verseny 1 órát tart, és a kidolgozást a feladatokat tartalmazó lapokra végzed.

Ha III. vagy IV. osztályos  vagy, a verseny másfél órát tart és külön lapra dolgozol, amit a szervezők küldenek.

Ha V-VIII. osztályos vagy, a verseny 2 órát tart.

HIX-XII. osztályos vagy, akkor a verseny 2,5 órát tart.

Ha kételkedsz az eredményedben, akkor fellebbezhetsz aznap, amikor megtudtad az eredményt. .Ne felejtsd el elolvasni a weboldalon, hogy milyen tananyag kell az osztályodnak, azzal a megjegyzéssel, hogy az előző osztályok tananyagának ismerete is szükséges.

Következésképpen, garantáljuk, hogy nem bánod meg,

 ha feliratkozol erre a versenyre.

 
 
 
 
  • A 2007-ben indult versenyen a BKG Református Gimnázium 40 tanulója vett részt
    (V. osztály 1, VI. osztály 8, VII. osztály IX. osztály 12, X. osztály 8, XI. osztály 7 és a XII. osztály 4 tanulója).
    A résztvevők névsora
    itt tekinthető meg. A Székelyudvarhelyi körzetben 345 tanuló vett részt, a házigazda a Tamási Áron Líceum volt. A második szakaszt már csak 174 tanuló vett részt, a versenyt Benedek Elek Líceum szervezte meg. A harmadik fordulót a Református Kollégiumban szerveztük, ahol mindössze 64 tanuló vett részt. A tanulóink által elért eredmények között kiemelkedők is vannak, de átlagosan is jól szerepeltek.
  • Eredményeket az I. szakaszról itt , a II. szakaszról itt , a III. szakaszról itt olvashatunk
  • Az I. fordulónak a II.- XII. osztályos feladatait itt, a megoldásaikat itt tölthetjük le.
  • A II. fordulónak a  II.- XII. osztályos feladatait itt tölthetjük le.
  • A III. fordulónak a II.- XII. osztályos feladatait itt, tölthetjük le.
 
 
 
  • A versenyt 3+1 fordulóban szervezik meg, minden benevezett tanuló résztvehet bármelyik fordulóban
    Az idei, 2007-2008-as tanévi forgatókönyv a következő
    :
  • 1. forduló: 2007 November 17
  • 2. forduló: 2008 Február 16
  • 3. forduló: 2008 Április 12
  • 4. forduló, az országos szakasz: 2008 Május 24
  • Az 1., 2., 3. forduló eredményei alapján jelölik ki a 4. fordulón való résztvevőket, és minden megye képviselve lesz az országos szakaszon. A legfrissebb híreket, tudnivalókat mindig a www.evaluareineducatie.ro weboldalon keressétek.
 
 
 
  • Az I. fordulóban az elért eredményeik alapján Kovács Zsuzsánna és Szőcs Barna XI. A osztályos tanulók 84-84 ponttal mindketten a Hargita megyében elért II. helyezéssel ezüstérmet kaptak. Íme néhány felvétel a díjazottakról:

 
 
 
 
 
 
  • A II. fordulóban az elért eredmények alapján Székely Erika (89p)  X. A osztályos, Bordi László-Lehel (81p) és Szőcs Barna  (81p) XI. A osztályos tanulók I. díjazásban részesültek és aranyfokozatú érmet kaptak, míg Vass Annamária (82p) X. A osztályos és Kovács Zsuzsánna (72p) XI. A osztályos tanulók II. díjat, és ezüstfokozatú érmet kaptak. Dícséretben részesült  Zakor Emőke (69p) X.A osztályos tanuló.
 
     
 
 
 
     
 
  • A III. fordulóban az elért eredmények alapján Székely Erika (86p)  X. A osztályos és Szőcs Barna  (93p) XI. A osztályos tanulók I. díjazásban részesültek és aranyfokozatú érmet kaptak, továbbá Kovács Zsuzsánna (85p) XI. A osztályos és Vass Annamária (84p) X. A osztályos tanulók II. díjazásban részesültek és ezüstfokozatú érmet kaptak, Szakács Csilla (77.5p) X. A osztályos tanuló III. díjazásban részesült, és bronz fokozatú érmet kapott. Érdemoklevelet kapott a IV. helyezést elért Györfy Csaba (66p) a X. A osztályból.
 
     
 
 
 
     
 
  • A 2008/2009-es tanévtől kezdődően a versenyről bővebben a következő weboldalon olvashatunk: http://www.evaluareineducatie.ro/index.php?contest=15
     
  • Ebben a tanévben a tudásfelmérő forgatókönyve a következő:
  • Etapa I - predictivă - 18 Octombrie 2008
  • Etapa II - de evaluare curentă - 28 Februarie 2009
  • Etapa III - de bilanţ an şcolar - 9 Mai 2009
     
  • A 2008/2009-es tanévben a verseny I. fordulóján egyetlen tanulónk sem vett részt, ugyanis a verseny napja előtt került megszervezésre a betervezett Gólyabál.
     
  • Az I. forduló II.- XII. osztályok feladatai itt, a megoldások itt tölthetők le.
     
  • A II. forduló eredményei:
    Székely Erika Klementina XI. A osztályos tanuló a Tudásfelmérő Teszt II. fordulóján a 100 lehetséges pontból 95-öt
    megszerezve, ebben a fordulóban az országos 4. helyezést érte el a közel 600 tanuló közül,és így meghívták az
    országos döntő szakaszra is, ellenben eseményütközési dátum miatt nem tudott ott résztvenni.
    Ugyanezen a II. fordulón eredményesen szerepeltek és így díjazásban részesültek a következő tanulók is:
    Tuzson Kamilla Lilla IX.A osztály (81 pont) első helyezés, oklevél és arany fokozatú érem,
    Sándor Szidónia Mónika X. A osztály (83 pont) első helyezés, oklevél és arany fokozatú érem,
    Miklós Hajnika X. A osztály (79 pont) második helyezés, oklevél és ezüst fokozatú érem,
    Vass Annamária XI. A osztály (76 pont) második helyezés, oklevél és ezüst fokozatú érem,
    Szakács Csilla XI. A osztály (70 pont) harmadik helyezés, oklevél és bronz fokozatú érem,
    Szőcs Barna XII. A osztály (83 pont) első helyezés, oklevél és arany fokozatú érem,
    László Lóránt XII. A osztály (75 pont) második helyezés, oklevél és ezüst fokozatú érem,
    Bordi László Lehel XII. A osztály (69 pont) harmadik helyezés, oklevél és bronz fokozatú érem,
    Kovács Zsuzsanna XII. A osztályos tanuló (66 pont) Dícsérő oklevelet kapott.
     
  • A II. forduló II.- XII. osztályok feladatai itt, a megoldások itt tölthetők le.
     
  • A III. forduló eredményei:
    Tuzson Kamilla Lilla IX.A osztály (91 pont) első helyezés, oklevél és arany fokozatú érem,
    Sándor Szidónia Mónika X. A osztály (79,5 pont) első helyezés, oklevél és arany fokozatú érem,
    Pálfi Tünde X. A osztáyl (72,5 pont) harmadik helyezés, oklevél és bronz fokozatú érem,
    Miklós Hajnika X. A osztály (72 pont) Dícsérő Oklevél,
    Székely Erika Klementina XI. A osztály (70,5 pont) első helyezés, oklevél és arany fokozatú érem,
    Szőcs Barna XII. A osztály (80,5 pont) első helyezés, oklevél és arany fokozatú érem,
    Bordi László Lehel XII. A osztály (75 pont) második helyezés, oklevél és ezüst fokozatú érem,
    Kovács Zsuzsanna XII. A osztály (70,5 pont) harmadik helyezés, oklevél és bronz fokozatú érem.
     
  • A III. forduló II.- XII. osztályok feladatai itt, a megoldások itt tölthetők le.
  • Az Országos döntő II.- XII. osztályok feladatai itt, a megoldások itt tölthetők le.
 
 

...és akikre büszék lehetünk:

             
 
     
 
 
  • Ebben a tanévben a tudásfelmérő forgatókönyve a következő:
  • Etapa I - predictivă - 17 Octombrie 2009
  • Etapa II - de evaluare curentă - 20 Februarie 2010
  • Etapa III - de bilanţ an şcolar - 17 Aprilie 2010
     
  • A 2009/2010-es tanévben a verseny I. fordulóján egyetlen tanulónk sem vett részt, ugyanis ezúttal is a verseny napja előtt került megszervezésre a betervezett Gólyabál.
     
  • Az I. forduló II.- XII. osztályok feladatai itt, a megoldások itt tölthetők le.
  • A II. forduló II.- XII. osztályok feladatai itt, a megoldások itt tölthetők le.
  • A III. forduló II.- XII. osztályok feladatai itt, a megoldások itt tölthetők le.

    A II. fordulón a következő tanulók kaptak ÉrdemokleveletSzikszai Sára 9. o (82p); Vágási Réka 9. o (75p); Kovács Kinga 9. o (72p); Sándor Szidónia Mónika 11. o (86p); Pálfi Tünde 11. o (81p); Miklós Hajnal 11.o (79p).

    A III. fordulón a következő tanulók kaptak Érdemoklevelet: Kovács Kinga 9.o (72p); Vágási Réka 9.o (71p); Bunta Berta 9.o (69p); Tankó Brigita 9.o (68p); Nagy Zsuzsa 9.o (67p); Lukács A Orsolya 9.o (66p); Székely Erika 12.o (81p); Vas Annamária 12.o (81p); Zakor Emőke 12.o (68p).

 

 
 
 
  • A 2010/2011-es tanévben a Tudásfelmérő Teszt forgatókönyve a következő:

    Etapa I - predictiva - 16 Octombrie 2010
    Etapa II - de evaluare curenta - 19 Februarie 2011
    Etapa III - de bilant an scolar - Mai 2011

     

  • Az I. forduló II.- XII. osztályok feladatai itt, a megoldások itt tölthetők le.
  • A II. forduló II.- XII. osztályok feladatai itt, a megoldások itt tölthetők le.
  • A III. forduló II.- XII. osztályok feladatai itt, a megoldások itt tölthetők le.

    Az I. fordulóban a következő tanulók kaptak Érdemoklevelet: Kubanek Éva 10. B (68p); Tuzson Kamilla Lilla 11.A (78p); Tornai Hunor 11.A (77p); Voicu Szilárd 11.A (74p); Bálint Barna 11.A (73p); Bálint András 11.A (72p); Sándor Szidónia Mónika 12. A (86p); Pálfi Tünde 12.A (85p); Miklós Hajnalka 12.A (82p).
     
 
 
 
  • Nagyon reméljük, hogy az elért eredmények továbbra is ösztönözni fogják a tanulóinkat hasonló, és ennél jobb eredmények elérésére!

 
 

 
 

Összeállította: Tuzson Zoltán, matematikatanár